Історія перегонів на човнах

Придумана двома випускниками коледжу Харроу, обучавшимися в Оксфорді та Кембриджі, Чарльзом Вордсворс і Чарльзом Меривал, гонка вперше пройшла в Хенлі-на-Темзі в 1829 році. Незважаючи на спочатку кинутий ними виклик, Кембридж, одягнений в рожеві, а не в свої сучасні світло-сині кольори, програли суперникам з великим відставанням. Друга гонка з цієї серії, що проводиться на Темзі між Вестмінстером і Патни, відбулася тільки в 1836 році, і в наступні 25 років змагання між двома університетами проходили не регулярно. Однією з перешкод до регулярного проведення змагань було розбіжність з приводу місця проведення, Оксфорд волів Хенлі, а Кембриджу подобався центр Лондона. Щорічно гонка стала проводитися з 1856 року, а з 1864 року вона стала проходити на ділянці річки між Патни і Мотлейком.

У Кембриджа також рекорд перемоги з найбільшою перевагою, яка трапилася в 1839 році, коли світло-синій екіпаж знищив своїх темно-синіх суперників, перемігши з розривом у 35 корпусів човна. Єдина нічия відбулася в 1877 році, коли суддя гонки, як повідомлялося, заснув на фінішній межі, а сама близька перемога мала місце в 2003 році, коли Оксфорд переміг з перевагою в один фут (30см) - нечувана для перегонів на довгу дистанцію різниця. Рекорд дистанції становить 16 хв 19 секунд і був встановлений Кембриджем в 1998 році.
Почуття, коли тонеш...

З 1829 року відбулося 6 потоплений, але кінцевий результат був визначений лише в трьох випадках: у 1859, 1925 і 1978-м. Обидва човни затонули в 1912 році, а в 1984-му Кембридж зіткнувся з баржею і затонув ще до початку перегонів. Змагання перенесли, і Оксфорд здобув перемогу на наступний день.

Історія гонки знає і внутрішні розлади. Оксфордський табір розділився на ґрунті вибору президента клубу в 1959 році, і група розчарованих веслярів наполягла на формуванні двох окремих екіпажів. Згідно з планом, ці два екіпажі повинні були ганятися між собою за право представляти університет на перегонах. Бунт був пригнічений капітанами Оксфордського Коледжу і троє з дисидентів повернулися в головну команду на гонку - яку Оксфорд виграв з перевагою у шість корпусів. Інший диспут, також в команді Оксфорда, виникла в 1987 році, коли кілька іноземних веслярів знялися з змагань з-за незгоди з приводу методів відбору, які їм здавалися несправедливими. Але незважаючи на розкол, Оксфорд знову переміг, посадивши в команду на гонку запасних.